Õhuniisutaja

õhuniisutaja

Kuiv õhk võib tunduda väikese ebamugavusena, kuid see võib oluliselt mõjutada teie igapäevast heaolu ja tervist. Madal õhuniiskus tase teie kodus mõjutab teie nina ja kurgu limaskestasid ning nahka. Kuivus võib põhjustada veriseid ninasid, kuivi silmi, sügelevat nahka ja muid ebameeldivaid sümptomeid.

Kui olete haige, tunnete kuiva õhu kahjulikke mõjusid veelgi rohkem. Näiteks võib karge talveõhk muuta kerge nohu või gripi ebameeldivaks kogemuseks, kui köha süveneb, huuled kuivavad ja kurgus on pidevalt kriipiv tunne. Kuiv õhk võib samuti halvendada allergiaid, astmat ja nahaprobleeme. Õhuniisuti võib aidata neid sümptomeid vähendada, lisades tuppa niiskust.

Õhuniisutaja – seade, mis lisab liigselt kuiva õhku niiskust veeauru abil. Niisutajat saab kasutada kodudes, kontorites ja muudes siseruumides, et parandada õhukvaliteeti. Õhuniisutajad on eriti kasulikud kuivas kliimas ja talvekuudel, kui kuiv õhk on kütteperioodil probleemiks.

Milline niiskustase on normaalne siseruumides?

Eluruumide jaoks on olemas konkreetsed hügieeninormid, millest tuleb kinni pidada. Neid norme reguleerivad töötajad, kes seadistavad kütteseadmete temperatuuri ja ventileerimise kiirust suurtes kortermajades. Kahjuks muudavad elanikud omavoliliselt kütteradiaatorite ehitust, sulgevad ventilatsiooniavasid ning paigaldavad liiga umbseid  aknaid. Piirates siseõhu vahetust, ja muutes oluliselt ettenähtud niiskustaset.

Normaalne niiskustase siseruumides jääb tavaliselt vahemikku 40-60%. See näitaja mõõdab suhtelist õhuniiskust protsentides maksimaalsest võimalikust veeauru kogusest 1 m3 kohta antud temperatuuril. Korterites ja elumajades on tavaliselt mitu erinevat tuba, mida kasutatakse erinevatel eesmärkidel. Seetõttu on mõistlik hoida igas ruumis vastavalt vajadustele ja omadustele erinevat suhtelist niiskustaset.

Kuidas valida õhuniisutajat?

Valida parim õhuniisutaja on oluline, et tagada tervislik ja mugav sisekliima kodus või kontoris. Enamasti on müügil kahte peamist tüüpi õhuniisuteid: auru- ja ultraheli õhuniisuti.

Auruõhuniisutajad:

Auruõhuniisutajad on lihtsad, tõhusad ja oma töös kasutavad takupulka, millega tõmmatakse vesi anumast üles keeduplaadini, kus keedetakse vett, et vabastada auruga niiskust. Auruniisutaja sobib eriti hästi hingamisteede probleemidega inimestele. Auruõhuniisutaja on lihtne ja suhteliselt ohutu ning on ka vähem tõenäoline, et ta eraldadab baktereid ja mineraale. See reegel kehtib ainult siis, kui seadet puhastatakse regulaarselt. Kuivatatakse ja vahetatakse takupulka.

Hinnatasemelt on nad üldiselt odavamad, kui ultraheliõhuniisutajad. Auruõhuniisutajate puuduseks võib lugeda, et nad võib kuulda töötamise ajal ja vajavad rohkem hooldust takupulga vahetuse näol.

Niisked kohad on mitmesuguste hallituste ja bakterite elupaik. Kui lülitad niisutaja sisse ja tunned ebameeldivat lõhna, pead esmalt kontrollima filtrit. Lõhn on tavaliselt põhjustatud hallituses, mis kasvab veemahutis või mustast filtrist.

See lahendatakse niisutaja puhastamisega ja regulaarse hoolduskava loomisega. Mahutit tuleks loputada pärast iga kasutuskorda, süsteem tuleks enamasti puhastada vähemalt kord nädalas. Mustad filtrid tuleks samuti välja vahetada.Niisutaja pikemaajaliseks nautimiseks tuleks seda regulaarselt hooldada ja puhastada. Filtrid tuleb vahetada perioodiliselt ning veepaak tuleks puhastada ja katlakivist eemaldada.

Ultraheli õhuniisutaja

Ultraheliõhuniisutajad:

Ultraheliõhuniisutajad on vaiksemad ja kergemini hooldatavad kui auruõhuniisutajad. Ultraheliõhuniisutaja töötab peaaegu hääletult ja on praktiliselt hooldevaba. Tähelepanu tuleb pöörata ainult veeanuma põhja tekkivale katlakivile.

Selleks, et saaks ultraheli kasutada õhu niisutamiseks, tuleb elektrienergia muuta mehaaniliseks energiaks. See toimub muunduris (oskillaatoris).

Vibratsioonid tekivad rõhu muutuse tulemusena. Korduvad rõhu tõusud ja langused tekitavad erinevaid helilaineid. Inimkõrv on võimeline kuulma sagedusi vahemikus 16 kuni 20 000 Hz. Kõiki kõrgemaid sagedusi nimetatakse ultraheliks.

Ultraheliõhuniisutaja töötab 1.7MHz sagedusel

 

59.00
59.00
59.00
49.00
49.00
45.00

Mahutavus ja kasutusala:

Vaata, kui suur on õhuniisutaja veepaagi maht. Suurem mahutavus tähendab harvemat täitmist ja niisuti töö ei katke ootamatult

Arvesta õhuniisutajate võimsust ja tööulatust, et veenduda, kas niisutaja sobib niisutatava toa suurusega.

Aroomiteraapia:

Kui soovid nautida lõõgastavat aroomiteraapiat, vali parim õhuniisutaja, mis toetab eeterlike õlide lisamist aurustatava vee hulka.

Enne õhuniisutajate ostmist tee kindlaks oma vajadused ja toa tingimused ning vali seade vastavalt sellele. Lisaks loe arvustusi ja küsi soovitusi, et saada parem ülevaade erinevatest mudelitest ja nende omadustest.

Õhuniiskuse mõõtmine

Õhuniiskust ruumis  saate mõõta seadme abil, mida nimetatakse hügromeetriks. Hügromeetrit võite leida enamikust ehitusmaterjalide kauplustest. Mõned õhuniisutajad sisaldavad sisseehitatud hügromeetreid. Niisuti jälgib niiskustaset ruumis ja tagab, et see püsib vahemikus 40–60%.

Kuidas õhuniisutaja töötab?

  • Auruõhuniisutajad töötavad, puhudes õhku üle veega leotatud filtri. Vesi aurustub õhku jaheda uduna suurendades ruumi niiskustaset.
  • Ultraheli õhuniisutaja kasutab ultraheli tehnoloogiat, et muuta veepaagis olev vesi mikroskoopilisteks veetilkadeks, mis uduna hajuvad tuppa. Tõhus ja vaikne viis säilitada optimaalset niiskustaset siseruumides

Mis on õhuniisutaja eelised?

Õhuniisutajatel on palju eeliseid:

  • Paranenud õhukvaliteet: Niisutajad võivad aidata vähendada tolmulestasid, hallitust ja muid allergeene õhus. Kuiv õhk on eriti häiriv allergia ja astmahaigetele. Seepärast on oluline tagada ruumis õige õhuniiskus.
  • Suurem mugavustunne: Niisutajad võivad aidata leevendada kuiva- nahka, silmi ja kurku. Õhu niisutamine võib muuta hingamise lihtsamaks, enamasti talvekuudel.
  • Väiksem haigestumisrisk: Õhuniisutajad võivad aidata vähendada haigestumise riski, eriti gripihooajal. Haigestumisrisk on tingitud asjaolust, et viirused ja bakterid kipuvad kuiva õhus paremini ellu jääma. Üige õhuniiskuse

Millega peab arvestama õhuniisutit ostes?

Tänapäeval eelistavad üha enam inimesi kodus ja kontorites suuremaid ruume. Avatud planeeringuga elutubade ja söögialade või kõrgete lagedega korterid on üha populaarsemad. Isegi väiksemate tubadega kodudes jäetakse sageli uksed avatuks. Olenemata toa suurusest on õige temperatuur (ligikaudu 20°C) ja niiskustase (40–60%) mugavuse seisukohalt olulised.

Õhuniisutajat ostes on mõned asjad, mida meeles pidada:

Toa suurus: On oluline teada, kui suur on ruum, kus niisutajat kasutama hakkate. Kui uksed teistesse ruumidesse on avatud, tuleb arvestada ka nende ruumide pindalaga. Ruumi pindala arvutatakse ruumi pikkuse ja laiuse korrutamisega (näiteks 5 x 6 meetrit = 30 m2). Ruumi ruumala saamiseks korrutate ruumi pindala laega (30 m2 x 2,5 meetrit = 75 m3).

Miinimumenergia majades, kus on kontrollitud ventilatsioon, tuleks ruumi suurust kahekordistada. Valige niisutaja, mis on soovitatav vähemalt teie soovitud ruumi suuruse jaoks.

Veepaagi suurus: Suur veepaak mahutab piisavalt vett, tagades pikaajalise niisutamise ilma pideva täitmise vajaduseta.

EnergiatõhususParim õhuniisutaja on loodud olema energiasäästlik, tagades ökonoomse ja keskkonnasõbraliku kasutamise.

Õhuniisuti tüüp: Auruõhuniisutajad on üldiselt odavamad kui ultraheliõhuniisutajad, samas nõuavad nad rohkem hooldust. Ultraheliõhuniisutajad on lihtsamad hooldada, neis võib kasutada eeterlike õlisid aroomiteraapiaks, kuid need võivad olla kallimad.

Funktsioonid: Mõned õhuniisutajad on varustatud lisafunktsioonidega, nagu sisseehitatud hügromeeter (mis mõõdab õhuniiskust) või taimer. Mõelge, millised funktsioonid on teile olulised, kui valite õhuniisutajat.

Kas õhuniisutaja puhastab õhku?

Sõltuvalt sellest, kus te elate, võib esineda piirkondi, kus õhukvaliteeet ei ole just kõige paremh. Kuid kas niisutaja puhastab õhku? Parim õhuniisutaja võib märkimisväärselt parandada kodu, kontori või mis tahes siseruumi mugavust ja suurendada niiskustaset ümberringi, mis aitab peredel ja koduloomadel kergemini hingata. Õhuniisutaja eesmärk ei ole õhku puhastada, vaid pigem seda parandada.

Riskid

Õhuniisuti on kasulik, kuid kujutab endast teatavat riski, kui teda õigesti ei kasutata ja hooldata:

  1. Hallituse teke: Kuna niisutajad lisavad tuppa niiskust, võivad liigne õhuniiskus muutuda hallitusele soodsateks kasvukohtadeks. õige õhuniiskus ruumis jääb 40-60% vahele. Hallituse kasv võib süvendada hingamisprobleeme, seega on oluline õhuniisuti korrapärane puhastamine.
  2. Hingamisprobleemid: Seadme ebakorrektne kasutamine võib põhjustada hingamisvaegusi, nagu gripi-sarnased aistingud, palavik, köha või hingamisraskused. Kui need sümptomid ilmnevad, on soovitatav niisutaja välja lülitada ja pöörduda arsti poole.
  3. Liigne niiskus: Liigne niisutaja kasutamine võib süvendada allergiaid ja astmat. On oluline säilitada tasakaalus niiskuse tase eluruumis.
  4. Kondenseerumise probleemid: Õhuniisuti paigutamine väikestesse ruumidesse võib põhjustada liigset kondensatsiooni teket, soodustades bakterite ja hallituse kasvu. Selle probleemi vältimiseks on oluline tagada piisav ventilatsioon.
  5. Valge tolm: Ultrahelitehnoloogiat kasutavad õhuniisutajad võivad vabastada peent valget tolmu, mis on pärit kraanivee mineraalidest. Regulaarne puhastamine ja destilleeritud vee kasutamine aitavad vähendada tolmu teket.
  6. Mustad õhuniisutajad: Kui niisutajaid ei puhastata ja hooldada korralikult, võivad need muutuda bakterite ja hallituse kasvulavaks ning saastunud osakesed võivad sattuda sissehingatavasse õhku.

Kokkuvõte

Õhuniisuti võib olla suurepärane viis õhukvaliteedi ja mugavustunde parandamiseks kodus või kontoris. Õhuniisutajat ostes veenduge, et arvestaksite toa suurust, õhuniisuti tüüpi ja teile olulisi funktsioone. Puhastage ja hooldage oma niisuteid regulaarselt. Lisage õhuniisutajasse eeterlike õlisid, et luua mõnus ja hubane õhkkond.

2 thoughts on “Õhuniisutaja

  1. Pingback: Kuidas hooldada õhuniisutit -

  2. Pingback: Õhuniisutaja kasutamine -

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga